shutterstock_521981425

Vánoční stromeček: radost nejen do Tří králů

Září, voní… A pod ním: spousta dárků! Rostl právě pro tuto chvíli, pro tento okamžik. I v následujících dnech je na něj pohlíženo s vděkem, který však zejména v očích hospodyněk slábne s každou spadlou jehličkou. Kolem svátku Tří králů dojde na loučení, zelená radost končí.

Opravdu? Samozřejmě, že ne. Vánoční stromky rozdávají radost ještě hodně dlouho po své hvězdné chvíli. A nejen ty, které vyznavači rekordů ostřikují oživovacími roztoky až do Velikonoc. Byť stromečky odložené vedle popelnic či do sběrných dvorů nevypadají právě optimisticky, čeká je docela hezká budoucnost. Promění se ve štěpku, putují do spaloven, kotelen a kamen – a zahřejí naše domovy a pracoviště. Nebo jsou zamíchány do kompostů a časem z nich něco nového vyroste. Možná nové stromečky, možná zelenina.

Rozdávat potěšení dokážou dokonce i stromky, které se neprodaly, a velikáni z náměstí a trhů. Většinou si na nich pochutnají obyvatelé zoo. Pouze oběd z těchto stromků totiž není spojen s rizikem, že se například slonovi zapíchne do krku vyhořelá prskavka nebo háček, na němž se houpala skleněná ozdoba.

Nejdelší životnost mají stromky z obydlí se zahradou. Obýváky sice opustí a musejí vzít zavděk dřevníkem, zapadlejším koutem zahrady a podobně, ale to nejlepší je ještě čeká. Špekáčková sezona! Není nad to opéct si buřta nad vánočním stromkem. Zaručeně chutná svátečně, a ještě můžete stromku na poslední cestu zazpívat nějakou tábornickou píseň. Která je ta vaše?

PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

«

DALŠÍ ČLÁNEK

»