Krása dřeva hladí oči

DOBA DŘEVĚNÁ – více prostoru pro život, člověka, zdraví a krásu

Žijeme dobu dřevěnou. Po letech experimentů se vracíme ke starému dobrému dřevu, k lesům. Avšak ve zcela nové kvalitativní rovině. Lesy dávno nevnímáme pouze jako zdroj nenahraditelného materiálu, ale především jako tvůrce zdravého životního stylu.

 

Děkujeme, lesníci! V České republice máme naštěstí lesů dost. Pokrývají třetinu území a každoročně se tato plocha díky péči lesníků rozšíří o 2000 ha. Tak příkladný přístup není v jiných zemích samozřejmostí. U nás je starost o většinu lesů vesměs v rukou výsostných profesionálů, kteří si zkušenosti a know-how předávají jako rodinné stříbro z pokolení na pokolení bez ohledu na právě panující politické režimy. Právě k takovým patří například společnosti, jako jsou Lesnicko-dřevařská komora ČR, Lesy ČR, Vojenské lesy a statky či Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL).

Děkujeme za dech, děkujeme za vodu. Lesům bez nadsázky vděčíme za každý nádech, za každý doušek vody. Významně nás zásobují kyslíkem, zadržují vodu v krajině, a dokonce vytvářejí zásoby vlhkosti na časy sucha. Bereme to jako samozřejmost, což je chyba. Kdyby lesů ubylo, velice brzo bychom to bytostně pocítili.

Děkujeme za lesní flóru a faunu. Co les, to unikátní biotop. Symbiotické společenství živočichů, rostlin, hmyzu, bakterií… I proto má každý les jinou vůni, jiné charisma. Lesní mikrosvěty je nutné chránit jako poklady. Jakékoli narušení  rovnováhy může mít nedozírné následky. Stačí si vzpomenout třeba na kůrovce.

Děkujeme za chuť do života. Kdo někdy vstoupil do lesa, ví, že dokáže nabíjet energií, revitalizovat, ozdravovat tělo i duši, zbavovat nás stresu. Je to vzduchem prosyceným silicemi? Tajemnou energií letitých kmenů? Vrstvou lesní půdy plné mikroorganismů? Kdo ví? Hlavně že to funguje!

Děkujeme za krásu. Životní styl, to jsou i materiály, kterými se obklopujeme. Opřete se raději o panelák, nebo o dřevostavbu? Láká vás k pohlazení laminátová, nebo borová deska stolu? Dřevo je klasický nadčasový materiál, který umí stárnout do krásy. Naše domovy sice nikdy úplně neopustilo, pár desetiletí však bylo spíše Popelkou. Nyní mu opět dáváme VÍCE PROSTORU. Žijeme přece DOBU DŘEVĚNOU!

 

 

 

 

PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

«

DALŠÍ ČLÁNEK

»