shutterstock_51063520

Dáváme JARU více prostoru

 

Dáváme JARU více prostoru

VÍCE KRÁSE

Les na jaře, to je potěšení pro oko. Zeleň výhonků nikdy v roce nebude svěžejší a květena bohatší. Když se dobře rozhlédnete, najdete kvetoucí jívu, ba i olši. Objevují se sněženky, bledule, petrklíče, fialky, podléšky, blatouchy… Barva střídá barvu a alergici se rozhodně nenudí. Je jen škoda, že výsostně jarních květin ubývá. Obrovské „koberce“ bledulí už se vyskytují jen v několika lokalitách, kam se na ně jezdí turisté dívat jako na div. Avšak lužní lesy, které jsou pro bledule a další floru ideální, lesníci v rámci možností obnovují, takže se možná květinové časy vrátí.

VÍCE ŽIVOTU V LESE

S jarem nastává čas probouzení. Přírodní budík už v březnu probere jezevce, roztokají se bažanti. Propukne populační exploze. První přicházejí na svět malí divočáci, v dubnu lištičky a zajíčci. Ať potkáte jakékoli mládě, pokud vypadá jen opuštěně, nikoli nemocně nebo zraněně, nesnažte se mu pomáhat. V blízkosti selátka se většinou vyskytuje bachyně, která pro vaše rozněžnění nebude mít nejmenšího pochopení. Jiným matkám by zase pach vašich doteků mohl evokovat takové nebezpečí, že by byly schopny mládě zavrhnout. Hlaďte se proto raději navzájem.

Duben, na vejcích sedět budem, opakují si ptáci a mají spoustu lítání kolem hnízdění. Jediná kukačka, která s jarem dorazí z dalekých krajů, tento problém neřeší a vejce snáší do cizích příbytků.

Pozor, na jarních procházkách je větší pravděpodobnost, že přijdete k paroží. Srnci si parůžky vytloukají, daňci je shazují. Kdo je najde, může si je nasadit.

VÍCE ČLOVĚKU

Aby bylo člověku v lese milo a měl se tam proč vracet, mají lesníci s jarem obzvláště napilno. Následky zimních kalamit musí zlikvidovat včas, než se začne rojit kůrovec. Odstranit musí také stromy, které sice stojí, ale jsou již napadené. Živo je v lesních školkách, kde je práce jako na zahrádce. Připravit půdu, zasít a školkovat, připravit sazenice na jarní výsadbu a tak dále a tak dále. Návštěvy jarních lesů mají zjevně ozdravný účinek. Po šedivé zimě je zeleň balzámem na duši a probouzející se život dokáže vlít optimismus i nejzasmušilejším melancholikům. Do hvozdů vyrážejí bylinkáři a další stoupenci alternativní medicíny, protože v klíčcích, pupenech a výhoncích se nyní skrývá nejmocnější hojivá síla.

VÍCE PROSTORU LESŮM

Jak už bylo řečeno, jarní měsíce jsou obdobím, kdy se v podstatě rozhoduje, o kolik se plošná rozloha lesů v daném roce zase rozšíří. Vždy se vysazuje mnohonásobně více sazenic, než nakonec doroste do takzvaného mýtného věku. O vysazené stromky je třeba náležitě pečovat, lesníci je mnohde oplocují, používají prostředky proti okusu a dřevokaznému hmyzu všeho druhu. Ohrazení chrání stromečky před obyvateli lesa i před línými procházkáři, kteří si školkami zkracují cestu, a nenechavci bažícími po živém plotě kolem své zahrádky.

Počasí nám připravuje v posledních letech extrémními výkyvy a netypické jevy. Pomalu si začínáme zvykat na teplotní skoky, vichřice, ba i tornáda, léto v zimě a mrazy v létě. Lesy si zvykají ještě hůře. Tak jim svým chováním ještě nepřidávejme. Za tiché chování a citlivé našlapování nás les odmění pohledy, jaké terénním bikerům a podobným stoupencům lesních sportů nikdy nezjeví.

shutterstock_496186810 shutterstock_51063520 shutterstock_534935254

 

PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK

«

DALŠÍ ČLÁNEK

»